امروز: سه شنبه 27 مهر 1400 برابر با 19 اکتبر 2021

 

آموزش بازاریابی را در کانال تلگرام دنبال کنید

سایت آموزش بازاریابی را در لینکدین دنبال کنید سایت آموزش بازاریابی را در فیس بوک دنبال کنید سایت آموزش بازاریابی را در اینستاگرام دنبال کنید

بازاریابی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 80% (4 رای)

بازاریابی چیست؟

به عنوان فردی که به تازگی وارد حیطه بازاریابی شده اید و یا کسب و کاری را شروع کرده اید، ممکن است این سوال را از خودتان بپرسید که "بازاریابی چیست؟" شما اولین کسی نیستید که این سوال را از خودتان می پرسید. در یک نگاه ساده، این طور به نظر می رسد که بازاریابی یعنی: تبلیغات، فروش محصولات و خدمات. اما مفهوم بازاریابی به همین سادگی که به نظر می رسد نیست. باید بدانید که بازاریابی چیزی فراتر از تبلیغات و فروش یک کالا است.

آیا بازاریابی یعنی تبلیغات، فروش محصولات و خدمات؟

بازاریابی یا مارکتینگ ( Marketing) به عنوان فرایندی مدیریتی - اجتماعی تعریف می‌شود که بوسیلهٔ آن افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادلهٔ کالا با یکدیگر، به امر تأمین نیازها و خواسته‌های خود اقدام می‌کنند. هدف بازاريابي زائد كردن فروش است. هدف، شناختن و درك مشتري به نحوي است كه كالا يا خدمت ارائه شده دقيقا مناسب باشد و خود را به فروش برساند.

بازاریابی

پیتر دراکر، پدر علم مدیریت نوین: هدف از بازاریابی این است که ما بتوانیم آنقدر خوب و کامل نیازها و خواسته های مشتریان را بشناسیمپیتر دراکر، پدر علم مدیریت نوین، تعریفی دقیق تر و جامع تر به ما ارائه می دهد: " هدف از بازاریابی این است که ما بتوانیم آنقدر خوب و کامل نیازها و خواسته های مشتریان را بشناسیم تا محصول و یا خدماتی را ارائه کنیم که کاملا متناسب با آن نیازها باشد، در این صورت محصول و یا خدمات ما فروش خوبی خواهد داشت." تعریفی که دراکر ارائه می دهد بیانگر این است که شما باید به شناخت کاملی از مشتری خود دست پیدا کنید، باید به مواردی همچون: سن، درآمد، جنسیت و علاقه مندی های مشتریان تان و به طور خلاصه هر جزئیاتی که به شناخت بهتر شما از مصرف کننده کمک می کند، توجه داشته باشید. برای موفقیت در امر بازاریابی دانستن این موارد بسیار مهم و حیاتی است.

شرکت اپل مورد بسیار خوبی برای بررسی است. عملکرد این شرکت نشان دهنده یک استراتژی موفق در زمینه بازاریابی می باشد. گروه بازاریابی شرکت اپل، دائما با مشتریان خود در ارتباط است وبه نظرات آنان توجه می کند همچنین دائما محصولات خود را بر مبنای بازخورد هایی که از مشتریان خود بدست آورده، بهتر کرده و ارتقا می بخشد. فکر می کنید چرا افراد زیادی محصولات اپل را به برند های دیگر ترجیح می دهند و چندین وسیله با مارک اپل دارند؟ این شرکت در ابتدا (ipod) را روانه بازار کرد که برای پخش موسیقی بسیار مناسب و فوق العاده بود. اما بعد مشتری وسیله ای را می خواست که بتواند با دوستانش صحبت کند و هم بتواند به اینترنت دسترسی داشته باشد، بنابراین اپل (iphone).

اما برای مفهوم "بازاریابی" تعاریف متفاوتی ارائه شده است. دیکشنری اصطلاحات مالی و بازرگانی پاسخ مبسوطی به این سوال ما می دهد: " بازاریابی کمی پیچیده تر از این است که فقط تبلیغاتی را برای فروش کالایی انجام دهید.

تعریف بازاریابی جدید به نظر فیلیپ کاتلر، بازاریابی عبارت است از: فعالیتی انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته ها ازطریق فرایند مبادله.

بازاریابی شامل فعالیت های زیر می باشد:

1) تحقیق درباره جامعه هدف (خدمات و یا کالای شما برای چه افرادی طراحی و تولید شده است)

2) طراحی و تولید محصولاتی متناسب با خواسته مصرف کننده

3) تعیین ساختاری مناسب برای قیمت گذاری کالا و خدمات خود

4) انتخاب یک کانال موثر و کارآمد برای ارتباط با مشتری

5) طراحی و اجرای استراتژی های تبلیغاتی

 

بیایید دوباره از مثال شرکت اپل، برای روشن شدن موضوع استفاده کنیم. شرکت اپل محصولات خود را بر مبنای درکی که از نیاز و خواسته مشتری دارد، طراحی و تولید می کند. سپس هم از لحاظ نرم افرازی و هم سخت افزاری محصولات خود را ارتقا می دهد، سطوح قیمت گذاری متفاوتی را متناسب با بودجه و توان مالی متفاوت مصرف کننده ها، به کار می برد. در آخر اینکه تمام تولیدات خود را یکجا و در محلی که برای مصرف کننده، دسترسی و خرید از آنجا راحت باشد، عرضه کرده و به فروش می رساند. فروشگاه های محصولات Apple، در واقع پیدا کردن این فروشگاهها و خرید از آنها بسیار آسان خواهد بود. این شرکت از طریق رسانه های مختلف، تبلیغات گسترده ای را برای معرفی محصولات خود انجام می دهد. از تبلیغات تلویزیونی و اینترنتی گرفته تا معرفی محولات خود در کنفرانس ها و رخدادهایی که به تکنولوژی های نوین مرتبط می باشند. Tech events))

 

کارشناسان حوزه بازاریابی سه مرحله را برای بازاریابی در نظر می گیرند:

1) مرحله اول: بازارسنجی (Market research)

2) مرحله دوم: طراحی و ایجاد مناسب ترین آمیخته بازاریابی (Marketing mix)

3) مرحله سوم: ارزیابی کارایی و تاثیرگذاری بازاریابی ( Evaluation)

 

تکنیک های بازاریابی

در مرحله دوم بازاریابی است که استفاده از تکنیک های بازاریابی اهمیت پیدا می کند، برای اطمینان از کارآمدی و تاثیرگذاری استراتژی بازاریابی تان، می توانید از تکنیک های خاصی استفاده نمایید. تکنیک های بازاریابی همچون ابزارهایی هستند که در دپارتمان های بازاریابی به کار گرفته می شوند.

از جمله تکنیک های بازاریابی می توان موارد زیر را نام برد:

1) روابط عمومی: ایجاد ارتباط با جامعه هدف و حفظ آن ارتباط در سطح عالی

 :“consumer promotion” (2تبلیغاتی که هدف آن، مصرف کننده نهایی محصول می باشد تا اینکه او را ترغیب نماید که آن کالای خاص را خریداری کند.

 :“trade promotion” (3تبلیغاتی که هدف آن، مصرف کننده نهایی نمی باشد بلکه هدف عمده فروشها و خرده فروشهایی هستند که آن کالای تولید شده را به دست مشتری می رسانند مثلا تولید کننده می تواند با قیمت گذاری های خاص و ارائه تخفیف های ویژه، محصولات خود را به عمده فروشی ها عرضه نماید.

 :“point of sale” (4استفاده از تبلیغاتی که همزمان با فروش یک محصول و در محل فروش، صورت می گیرد.

 :“sale literature” (5استفاده از بروشور، کاتالوگ، کتابچه های راهنما ، لیست قیمت ها و برگه هایی که حاوی اطلاعات فنی و تکنیکی از محصولی هستند.

 

نتیجه گیری

در یک کلام می توان گفت که "بازاریابی" یعنی شناخت نیازها، خواسته ها و سلایق مشتری، در حالی که "فروش" بدان معناست که به مشتری نشان دهید که با در اختیار گذاشتن هر آنچه که او می خواهد، می توانید او را راضی نگه دارید.

منشا و رکن اساسی نظام بازاریابی، نیاز و خواسته های انسان است.

021-66570453

 

مطالب مرتبط به بازاریابی:

این مطلب را به اشتراک بگذارید

توصیه های محمد بدلی درباره آموزش و کسب تخصص در سال 1399

محمد بدلی مدیر سایت آموزش بازاریابی اینترنتی و طراحی سایت نی وکبه نظر من بزرگ ترین ابزار انسان برای رسیدن به موفقیت، داشتن تخصص و نیاز به آموزش هست. بزرگترین هدفت برای سال 1399 رو افزایش اطلاعات، کسب تخصص و پیشرفت خودت قرار بده. روی خودت سرمایه گذاری کن چون تا زمانی که همون آدم قبلی هستی و اطلاعاتت در حد همون اطلاعات محدود قبلی هست درآمدت هم همون درآمد محدود قبلی خواهد بود. آموزش ببین. یاد بگیر تا رشد کنی.
من محمد بدلی هستم. با حداقل ۸ سال سابقه در زمینه بازاریابی اینترنتی، فروش اینترنتی، طراحی سایت های اینترنتی و راه اندازی کسب و کار اینترنتی. از بازاریابی اینترنتی ابتدا برای موفقیت کسب و کار خودم استفاده کردم و بعد تصمیم گرفتم تجربیاتم رو آموزش بدم. اگر پیشرفتت برات مهم هست آموزش ببین و اطلاعاتت رو بالا ببر تا متفاوت تر از بقیه باشی.
پست های من رو در اینستاگرام و تلگرام دنبال کن. موفق باشی دوست عزیز...

اشتراک در خبرنامه سایت آموزش بازاریابی اینترنتی

با عضویت در خبرنامه سایت محمد بدلی، به جمع بیش از 7000 علاقه مند به مباحث بازاریابی اینترنتی پیوسته و از جدیدترین مقالات آموزشی سایت و همچنین زمان برگزاری کارگاه های آموزشی غیر حضوری سایت با خبر شوید.

محمد بدلی نویسنده کتاب راه اندازی وب سایت در یک روز و مدیر سایت آموزش بازاریابی

آموزش بازاریابی اینترنتی توسط محمد بدلی

بازاریابی در اینترنت و مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی توسط محمد بدلیآموزش بازاریابی اینترنتی و فروش اینترنتی، ارتقا وب سایت در نتایج جستجوی گوگل، افزایش فروش سایت و سئو تضمینی وب سایت ها تخصص من است. من محمد بدلی، موسس شرکت طراحی سایت نی وک (Nivok) هستم. تاکنون بیش از هزاران نفر از طریق وب سایت من ( آموزش بازاریابی) آموزش دیده اند تا کسب و کار آنلاین خود را ایجاد کنند. ادامه مطلب

نظرسنجی نحوه آشنایی با سایت آموزش بازاریابی

چگونه با سایت محمد بدلی آشنا شدید؟

جستجو در گوگل - 25%
مشاهده تبلیغات آنلاین - 0%
ایمیل مارکتینگ - 0%
تلگرام - 0%
اینستاگرام - 25%
سایر موارد - 25%
معرفی دوستان - 25%

جمع آرا: 4
رای گیری برای این نظر سنجی به پایان رسیده است on: 29 ژانویه 2021 - 00:00